2023 NHSSA Calendar – Version 2 (30/01/23)
TERM 1
FEBRUARY
Wednesday 8th Term 1 commences for students
Friday 10th Summer Nominations Due by 4.00pm
Wednesday 15th Summer Sport Commences Girls – 2020 Girls Cricket 1 / 1st General meeting – followed by AGM
Thursday 16th Summer Sport Commences Boys – 2020 Cricket 1
Wednesday 22nd Launceston Cup holiday – no Girls cricket
Thursday 23rd 2020 Cricket 2
MARCH
Wednesday 1st 2020 Girls Cricket 2
Thursday 2nd 2020 Cricket 3
Wednesday 8th 2020 Girls Cricket 3
Thursday 9th 2020 Cricket 4
Monday 13th Long Weekend
Wednesday 15th 2020 Girls Cricket 4
Thursday 16th 2020 Cricket 5
Wednesday 22nd 2020 Girls Cricket 5
Thursday 23rd 2020 Cricket 6
Wednesday 29th 2020 Girls Cricket – PLAYOFFS/GRAND FINAL
Thursday 30th 2020 Cricket – PLAYOFFS/GRAND FINAL
Friday 31st Winter Nominations Due by 4.00pm
APRIL
Wednesday 5th Division 3 IH Athletics / End of Term 1
TERM 2
APRIL
Wednesday 26th Term 2 commences
Thursday 27th Division 1 IH Athletics
Friday 28th Division 2 IH Athletics
MAY
Monday 1st IH Athletics Backup Day 1
Wednesday 3rd IH Athletics Backup Day 2 / 1st Umpire Workshops for Winter Sport – Wed / 2nd General meeting
Thursday 4th 1st Umpires workshops for Winter Sport – Thur
Friday 5th INTRA STATE ATHS – ST LEONARDS (awaiting confirmation from Aths Tas) / All Schools MTB championships – Trevallyn
Wednesday 10th 2nd Umpires workshops – team confirmations – Wed
Thursday 11th 2nd Umpires workshops – team confirmations – Thur
Saturday 13th Saturday Netball Commences 1
Wednesday 17th SS 1
Thursday 18th JS 1
Saturday 20th Sat netball 2
Wednesday 24th SS 2
Thursday 25th JS 2
Saturday 27th Sat netball 3
Tuesday 30th IH Cross Country – KMHS? Venue TBC
Wednesday 31st SS 3
JUNE
Thursday 1st JS 3
Saturday 3rd Sat netball 4
Tuesday 6th IH Cross Country Backup Day
Wednesday 7th SS 4
Thursday 9th JS 4
Saturday 10th Long Weekend – no netball
Wednesday 14th SS 5
Thursday 15th JS 5
Saturday 17th Sat netball 5
Tuesday 20th ALL SCHOOLS CROSS COUNTRY (INTRA STATE CC) – SYMMONS PLAINS
Wednesday 21st SS 6
Thursday 22nd JS 6
Saturday 24th Sat netball 6
Wednesday 28th SS 7
Thursday 29th JS 7
JULY
Saturday 1st Sat netball 7
Wednesday 5th SS 8 / Volleyball Nominations Due by 4.00pm
Thursday 6th JS 8
Friday 7th End of Term 2
TERM 3
JULY
Tuesday 25th Term 3 commences
Wednesday 26th SS 9
Thursday 27th JS 9
Saturday 29th Sat netball 8
AUGUST
Tuesday 1st Volleyball 1
Wednesday 2nd SS 10
Thursday 3rd JS 10
Saturday 5th Sat netball 9
Tuesday 8th Volleyball 2
Wednesday 9th SS 11 / 3rd General Meeting
Thursday 10th JS 11
Saturday 12th Sat netball 10
Tuesday 15th Volleyball 3
Wednesday 16th SS 12
Thursday 17th JS 12
Saturday 19th Sat netball 11
Tuesday 22nd Volleyball 4
Wednesday 23rd SS 13
Thursday 24th JS 13
Saturday 26th Sat netball 12
Monday 28th Touch Football School Series – Launceston (organised by Touch Football Tas)
Tuesday 29th Volleyball 5 / Touch Football School Series – Launceston (organised by Touch Football Tas)
Wednesday 30th SS 14
Thursday 31st JS 14
SEPTEMBER
Friday 1st Basketball Nominations Due by 4.00pm
Saturday 2nd Sat netball 13
Tuesday 5th Volleyball 6
Wednesday 6th SS 15 / Touch Football Series Final – Launceston (organised by Touch Football Tas)
Thursday 7th JS 15
Saturday 9th Sat netball 14
Tuesday 12th Volleyball 7
Wednesday 13th Senior Sport SEMI FINALS
Thursday 14th Junior Sport SEMI FINALS
Saturday 16th Sat netball 15
Tuesday 19th Volleyball 8 / High School Netball Championships – 7/8 girls – Launceston (Netball Tas)
Wednesday 20th Senior Sport GRAND FINALS / High School Netball Championships – 7/8 boys – Launceston (Netball Tas)
Thursday 21st Junior Sport GRAND FINALS / Basketball RD 1 /
Thursday 21st High School Netball Championships – 9/10 girls – Launceston (organised by Netball Tas)
Friday 22nd High School Netball Championships – 9/10 boys – Launceston (organised by Netball Tas)
Saturday 23rd Sat Netball GRAND FINALS
Tuesday 26th VolleyballPLAYOFFS/GRAND FINAL
Thursday 28th Basketball RD 2 / GIRLS AFL GALA DAY – Windsor Park – TBC
Friday 29th End of Term 3
TERM 4
OCTOBER
Monday 16th Term 4 commences
Thursday 19th Basketball RD 3
Wednesday 25th 4th General meeting
Thursday 26th Basketball RD 4
Tuesday 31st High School Netball Championships – State Finals – Girls – Northwest (organised by Netball Tas)
Wednesday 1st High School Netball Championships – State Finals – Boys – Northwest (organised by Netball Tas)
NOVEMBER
Thursday 2nd Basketball RD 5
Thursday 9th Basketball RD 6
Wednesday 15th Division 2 IH Swimming
Thursday 16th Division 3 IH Swimming / Basketball RD 7
Friday 17th Division 1 IH Swimming
Thursday 23rd Basketball RD 8 / Schools Triathlon Challenge – Secondary – Devonport (organised by STC)
Thursday 30th Basketball SEMI FINALS
DECEMBER
Thursday 7th Basketball PLAYOFFS/GRAND FINALS
Friday 8th INTRA STATE SWIMMING – L’TON AQUATIC – (awaiting confirmation from AC)
Wednesday 13th 5th General Meeting – Dinner Meeting
Thursday 21st End of School Year